top of page

Voorbeschouwing Etappe 4 — Carcassonne > Foix

  • 7 jul
  • 4 minuten om te lezen

Voorbeschouwing Etappe 4 — Carcassonne > Foix

MalleMolen Tourpoule 2026

Etappe 4 is er eentje voor de mannen met haar op de tanden. Geen klassieke massasprint, geen zuivere bergrit, maar zo’n gemene overgangsetappe waar het peloton eerst denkt: “ach, valt mee” — en waar na 180 kilometer de helft met zoutkringen op de broek en lege ogen richting bus rijdt.

De rit gaat van Carcassonne naar Foix, is 181,9 kilometer lang, telt 2.700 hoogtemeters en heeft vier officiële beklimmingen: de Col de Bedos, Col du Paradis, Col de Coudons en vooral de Col de Montségur, 6,9 km aan 6,6%, op ruim 35 kilometer van de finish. De Tour-organisatie noemt dit zelf een rit voor puncheurs en wijst onder meer naar Mads Pedersen, Mathieu van der Poel, Mathias Vacek, Lennert Van Eetvelt en Romain Grégoire als interessante namen. (Le Tour)

Daar komt nog een sausje hellevuur overheen: rond Carcassonne worden temperaturen tot ongeveer 41 graden verwacht. Dat maakt dit geen gewone overgangsrit, maar een uitputtingsslag waarin drinken, ijsvesten, positionering en vooral karakter een enorme rol gaan spelen. (Reuters)

Wat voor rit krijgen we?

Dit ruikt naar een vlucht van sterke beren. De pure sprintersploegen zullen weinig zin hebben om 181 kilometer lang te controleren over vier beklimmingen, zeker niet met die hitte. Een massasprint in Foix lijkt onwaarschijnlijk.

Het peloton heeft gisteren al een serieuze tik gehad. Pogačar pakte de rit én het geel, Vingegaard staat op dezelfde tijd, en Alex Baudin reed zich nadrukkelijk in beeld met de bergtrui. De klassementsmannen zullen dus wakker zijn, maar misschien niet alles willen slopen. Dat opent de deur voor de aanvallers. (Reuters)

De belangrijkste echte kanshebbers in de Tourpoule

Renner

Aantal keer gekozen

Tourpoule-effect

Mads Pedersen

56x

Veel punten, maar gedeeld door veel ploegen

Mathieu van der Poel

52x

Grote kanshebber, maar geen geheime troef

Ben Healy

22x

Prachtige vluchtkaart

Tom Pidcock

29x

Ideaal voor aanval + afdaling

Dorian Godon

19x

Gevaarlijke puncheur

Kevin Vauquelin

13x

Mooie Franse outsider

Romain Grégoire

11x

Kan de poule echt doen kantelen

Mathias Vacek

10x

Ideale rit, relatief weinig gekozen

Julian Alaphilippe

6x

Romantiek én koersinstinct

Alex Baudin

6x

Bergtrui, moraal, vrijbuiter

Maxim Van Gils

5x

Levensgevaarlijk in zo’n rit

Marc Hirschi

5x

Als hij meegaat, wordt het link

Lennert Van Eetvelt

2x

De jackpot als hij wint

Voor de Tourpoule is vooral dat laatste belangrijk: Pedersen of Van der Poel levert veel ploegen punten op, maar geen enorme aardverschuiving. Een zege van Vacek, Grégoire, Alaphilippe, Baudin, Van Gils, Hirschi of Van Eetvelt kan vandaag echt verschil maken.

De beste MalleMolen-ploegen voor vandaag

Op basis van alleen de actieve DNA 1 t/m 10 — reserves buiten beschouwing — springen deze ploegen eruit.

Ploegleider

MalleMolen-renner

Waarom gevaarlijk vandaag

Lammert Dijkstra

Matje

Pidcock, Healy, Van Gils, Grégoire, Pedersen, Van der Poel, Baudin, Cort

Harry Beijk

Bert Bergaf

Healy, Van der Poel, Grégoire, Vacek, Van Eetvelt, Paret-Peintre, Storer

Lammert Dijkstra

Nailuj Eppilihpala

Van der Poel, Pidcock, Grégoire, Vacek, Healy, Cort, Simmons

Tom Sanders

Luis Herrera

Van der Poel, Grégoire, Godon, Pidcock, Pedersen, Alaphilippe

Robin Lauwers

Bala Balin

Van der Poel, Pidcock, Vacek, Van Gils, Baudin, Healy, Cort

Remco Brouwer

Rafael Mooika

Van der Poel, Grégoire, Vacek, Pidcock, Godon, Seixas

Jim van der Veen

Alex Kluizenaar

Van der Poel, Grégoire, Vauquelin, Pidcock, Jorgenson, Seixas

Patrick Dijkstra

Leen Olivier

Van der Poel, Healy, Van Gils, Hirschi, Cort, Mohorič

Robert Vernooij

Remco Evenredig

Van der Poel, Pedersen, Vauquelin, Pidcock plus klassementsdekking

Tom Sanders

Thomas de Gendt

Grégoire, Healy, Alaphilippe, Pidcock, Baudin — dit is een pure vluchtploeg

De ploeg waar ik vandaag het meest voor vrees

Bert Bergaf van Harry Beijk.

Die ploeg is bijna obsceen goed voor dit profiel: Healy, Van der Poel, Grégoire, Vacek, Van Eetvelt, Paret-Peintre, Storer, Schmid. Dat is geen normale Tourpoule-selectie, dat is een bus vol mannen die bij een bordje “nog 42 kilometer” spontaan zin krijgen om het peloton kapot te rijden.

Ook Matje van Lammert Dijkstra is vandaag levensgevaarlijk. Die heeft niet alleen de logische namen Van der Poel en Pedersen, maar ook Healy, Pidcock, Van Gils, Grégoire, Baudin en Cort. Dat is een rittenkaperscollectie waar je als ploegleider ’s ochtends met een brede grijns je croissant bij opeet.

De sprintersploegen vandaag

Voor de pure sprintploegen is dit een nare dag. Philipsen, Merlier, Kooij, Girmay, Bauhaus, Kanter, Fretin en Bittner kunnen onderweg nog wat sprokkelen bij de tussensprint in Quillan, maar voor de ritzege wordt het lastig. De laatste grote hindernis ligt ver genoeg van de streep om een groep te laten terugkeren, maar zwaar genoeg om de pure sprintersploegen eerst flink uit te kleden.

En ja: het wegvallen van De Lie doet bij sommige sprintploegen pijn, maar vandaag was hij waarschijnlijk sowieso geen topfavoriet voor de ritzege. De pijn zit meer in het totaalplaatje van de komende vlakke dagen.

Verwachte koers

Mijn gevoel: een vroege vlucht krijgt ruimte, maar niet zomaar een bus vulling. Dit wordt een kopgroep met kwaliteit. Op de Col de Coudons wordt de vlucht uitgedund, op Montségur gaan de echte mannen overblijven, en richting Foix krijgen we óf een solo, óf een sprintje met vijf à acht vermoeide gezichten.

MalleMolen-voorspelling van de dag

Favorieten voor de rit:Van der Poel, Pedersen, Healy, Pidcock, Grégoire, Vacek.

Mooiste Tourpoule-bom:Van Eetvelt, want slechts 2 keer gekozen.

Romantische kroegpick:Alaphilippe. Zes mensen hebben hem. Als hij vandaag wint, mag er iemand op de bar staan.

Mijn gevaarlijkste MalleMolen-renners vandaag:Bert Bergaf, Matje, Nailuj Eppilihpala, Luis Herrera, Bala Balin en Rafael Mooika.

Kortom: vandaag is geen dag voor rekenmachines.Vandaag is een dag voor aanvalslust, hitte, dorst, kramp en mannen die in Foix aankomen alsof ze net drie weken ouder zijn geworden.

Opmerkingen


bottom of page