top of page

De eerste Tourweek zit erop: negen ritten, negen verhalen en nergens rust

  • 3 dagen geleden
  • 5 minuten om te lezen

Floris draagt het geel, Tudoritos telt de punten en Hero Classics heeft de grootste bloemenvaas.

De eerste Tourweek zit erop. Negen etappes lang is er gekoerst, gerekend, gevloekt en achteraf uitgelegd dat het allemaal precies volgens plan verliep.

morgen is het rustdag. De renners mogen hun benen omhoogleggen, de mecaniciens zoeken naar kraakjes die gisteren nog ‘karakter’ werden genoemd en de ploegleiders krijgen enkele uren om nieuwe tactieken te verzinnen. Vooral voor de ploegen zonder etappezege wordt dat dringend.

Tijd voor de balans van een heerlijke eerste week.

Floris Vellema verovert het geel

De grote man van de eerste week is Floris Vellema. De renner van Mapei leidt het algemeen klassement met 1.429 punten.

Maar comfortabel zit hij allerminst. Riesjaar Veerènquefort van Tudoritos volgt op slechts tien punten met 1.419. Eén verkeerde waaier, één mislukte sprint of één renner die zijn benen bij het ontbijt vergeet en het geel wisselt van schouders.

Op plaats drie staat Sven Löylysson van Sauna Diana met 1.398 punten. Sven won bovendien de zesde etappe. Hij combineert dus regelmaat met dagsucces en heeft zijn rustdag vermoedelijk doorgebracht in een veel te warme houten ruimte waarin ploegleider Hans Eijgendaal blijft volhouden dat dit ‘wetenschappelijk herstel’ is.

Mapei-ploegleider Patrick Dijkstra heeft met Floris het geel in huis, maar zijn ploeg verzamelde ook 1⅓ etappezege. Geen slechte eerste week voor een formatie die negende staat in het ploegenklassement, maar wel bijna iedere dag iets te vieren heeft.

Abduzhaparov sprint naar het groen

In het sprintklassement leidt Djamolidine Abduzhaparov met 320 punten.

De renner van Hero Classics won de zevende etappe en heeft vier punten voorsprong op Barry Heijk. Salvador Dali jr. volgt met 315 punten op slechts vijf punten van het groen.

Dat betekent dat de eerste drie in het sprintklassement binnen één goed geplaatste fietslengte van elkaar staan. Abduzhaparov heeft de trui, Barry ruikt eraan en Salvador heeft hem vermoedelijk al geschilderd.

Voor Hero Classics-ploegleider Tom Sanders is het voorlopig een droomronde. Hugo Koblet won de eerste etappe, Abduzhaparov de zevende en de ploeg heeft met twee volledige zeges de grootste bloemenvaas van het peloton.

Paultje Pentek boven op de berg

Het bergklassement wordt aangevoerd door Paultje Pentek met 269 punten. Zijn voorsprong is klein: Jōran Douma volgt op vier punten en Federico Bahamontes op zes.

Pentek en Douma deelden bovendien de overwinning in de derde etappe. Beide renners kregen een halve zege, een halve bos bloemen en waarschijnlijk een hele discussie over wie nu eigenlijk het meeste kopwerk had gedaan.

Voor Bier & Plezier Parade was die gedeelde overwinning goud waard. Ploegleider Yoran Douma beschikt over slechts één renner, Jōran Douma. De ploegbespreking is daar overzichtelijk: Yoran maakt het plan en Jōran zegt dat hij het anders gaat doen.

Bij Petroleum Cycling Team – Jim Piels zijn de verantwoordelijkheden verdeeld over ploegleiders Jim van der Veen en Remco Brouwer. De ploeg staat vierde in het ploegenklassement en heeft een halve ritzege. De ene ploegleider kan dus de punten tellen, terwijl de andere de halve bos bloemen water geeft.

Een week vol verschillende winnaars

De eerste negen etappes leverden een bont gezelschap aan winnaars op.

Hugo Koblet opende namens Hero Classics. Carlos Las Rocas bezorgde Equipo de Catalunya – Canyon de tweede rit. Paultje Pentek en Jōran Douma deelden de derde. Willem van het Pad won de vierde voor Willem II – Gazelle.

In etappe vijf moesten de bloemen zelfs over drie renners worden verdeeld. Memphis Mapei, Salvador Dali jr. en Barry Heijk eindigden gelijk. Ieder kreeg een derde overwinning.

Ploegleiders Harry en Wendy Beijk kunnen daardoor met recht zeggen dat Beijk to the Future een etappe heeft gewonnen. Niet helemaal, maar voldoende om tijdens de rustdag een kurk te laten knallen. Een kleine kurk, uiteraard.

Sven Löylysson won etappe zes, Djamolidine Abduzhaparov de zevende en Patricio de la Presa de achtste. Matje Dijkstra sloot de week af met winst in de negende etappe voor Molteni.

Molteni-ploegleider Lammert Dijkstra verklaarde na afloop dat de zege volledig volgens plan was. Het plan zou hebben bestaan uit de woorden: ‘Matje, ge moet vooraan eindigen.’ Soms hoeft wielrennen niet ingewikkeld te zijn.

Tudoritos is de sterkste ploeg

In het ploegenklassement staat Tudoritos ruim bovenaan met 7.352 punten. De zes renners van ploegleider Thomas Beekman halen gemiddeld 1.225 punten per persoon.

Opmerkelijk genoeg won Tudoritos nog geen enkele etappe. De ploeg verzamelt vooral iedere dag grote hoeveelheden punten. Ze koersen niet voor een losse veldslag, maar voor de hele oorlog.

Team de negende etappe – Koot staat tweede met 6.299 punten. De ploeg van Caspar Koot heeft de etappe waarnaar ze vernoemd is inmiddels overleefd. Of de naam nu veranderd wordt in Team de tiende etappe is nog onderwerp van overleg.

Fuckin’ Slayer staat derde met 6.194 punten. De ploeg van Bas de Geest heeft nog geen etappe gewonnen, maar rijdt wel iedere dag alsof er boven op de berg een gitaarversterker staat.

Daarachter volgen Petroleum Cycling Team, Oskatel Oskadie en Desert Renegades. Slechts zeventig punten scheiden plaats vier en zes. Daar kan één geslaagde ontsnapping de hele volgorde door elkaar schudden.

De kleine ploegen die groot presteren

Niet iedere ploeg heeft zes renners. Daarom vertelt het gemiddelde per renner soms een mooier verhaal.

Balophetdak13 staat met twee renners slechts 22e, maar scoort gemiddeld ruim 1.200 punten per renner. MIB staat met drie renners vijftiende en haalt gemiddeld ruim 1.150 punten.

Bij Microsoft Runner doet Coppi Coppi alles alleen. De enige renner van ploegleider Willem Gerritsen verzamelde 1.351 punten. De ploegentactiek past op één regel: Coppi rijdt en Willem kijkt of hij geen foutmelding geeft.

Ook Chiquita Bananas heeft slechts één renner. Francesco Moser scoorde 1.364 punten voor ploegleider Kees Kosterman. Dat is een indrukwekkende opbrengst per renner en vermoedelijk ook per banaan.

De flaters van de eerste week

Waar winnaars zijn, zijn ook ploegen die op de rustdag liever de gordijnen van de ploegbus dichthouden.

Kelner Cycling Team beschikt over zes renners, maar staat veertiende met 4.097 punten en heeft nog geen etappe gewonnen. Ploegleider Gert-Jan van Rooijen heeft vandaag alle tijd om de bestelling opnieuw op te nemen.

Ook enkele andere volle ploegen zitten gevangen tussen klassementsambitie en rittenjacht. Ze staan niet hoog genoeg voor het ene en hebben nog geen bloemen voor het andere. In de eerste week heet dat nog pech. Na twee weken begint men het beleid te noemen.

Toch is niemand uitgeschakeld. Eén goede dag kan een hele Tour redden. Vraag het maar aan Willem II – Gazelle, Sauna Diana of Bier & Plezier Parade.

Het rustdagoordeel

De eerste week heeft alles gebracht wat een goede Tourpoule nodig heeft: een spannend geel klassement, een groene trui met drie kandidaten binnen vijf punten, een bergklassement met minimale verschillen en negen etappes waarin grote én kleine ploegen hun moment kregen.

Floris Vellema draagt het geel. Djamolidine Abduzhaparov heeft het groen. Paultje Pentek staat bovenaan in de bergen. Tudoritos is de beste puntenploeg en Hero Classics heeft de meeste bloemen.

Dinsdag begint de tweede week.

Vanaf nu mag iedereen nog zeggen dat hij fris is, dat de tactiek klopt en dat de beste etappes nog moeten komen. Vanaf dinsdag worden dat opnieuw controleerbare beweringen.

Wim de Waaier Voor The Daily Malle — negen etappes gezien, minstens twaalf keer verrast.


Opmerkingen


bottom of page